“Klice svudaaa, klice oko naaaas…” tako nekako bi se moglo najlakše opisati pojavu klicu u svijetu gastronomije unazad nekog vremena.
Vjerujem da ste primijetili hrpu slika jela koje kao završni “touch” imaju neku malu hrpicu nečega na vrhu, nečeg što izgleda kao konac s malim točkicama, ponekad i listićima. Da, dragi moji to su klice.
Ono što klice čini super hranom jer to što su višestruko bogate vitaminima, mineralima, antioksidansima i enzimima nego konačni plod koji inače konzumiramo. Stvar je u tome da sjemenka sadrži “život”i kad dođe do klijanja tada je potrebna sva energija sjemenke kako bi biljka što prije narasla i postala snažna i zdrava stabljika.
Još jedna super stvar je što ih možete uzgojiti sami za vlastite potrebe neovisno o tome koje je doba godine i to za svega par kuna. Klice možemo uzgojiti od različitih vrsta cjelovitog, organski uzgojenog sjemena, od žitarica, sjemenki i orašastih plodova, trava, povrća i mahunarki. Većinu ih se jede sirove dok klice mahunarki je potrebno prokuhati nekoliko minuta. Sama konzumacija također pruža puno mogućnosti, dodavanje u variva, umake, smoothije, u sendvičima, u salatama…
Na pitanje “Što klijati?” je odgovor stvarno jednostavan, gotovo sve. :D
Pa krenimo redom: orašasto voće (badem, lješnjak, kikiriki), sjemenke (lan, suncokret, sezam), mahunarke (soja, slanutak, grah , grašak, leća), žitarice (pšenica, kvinoja, heljda, riža, kukuruz, zob, raž), povrće (brokula, kupus, mrkva, luk, špinat, salata, celer, kupus, repa, rotkvica)…
Ja sam za svoj početni “projekt” izabrao klice brokule i rotkvice a kako mi je to pošlo za rukom pogledajte na sljedećim fotkama ispod kojih ću napisati i kratke upute kako uzgojiti klice u svoja četiri zida. ;)
Postupak:
- Preko naći stavite sjemenke u vodu da se namoče kako bi klica lakše probila opnu.
- Procijedite sjemenke te ih prebacite u staklenku, još jednom isperite, prekrijte staklenku gazom/krpom ili još bolje poklopcem za klijanje (to Vam je poklopac koji na sebi ima sitne rupice) te stavite u posudu tako da staklenka bude okrenuta prema dolje i lagano ukošena kako bi se višak vode ocijedio. Pazite na to da se voda ne zadržava jer će doći do truljenja i neugodnog mirisa. Neka staklenka bude na tamnom mjestu prvih par dana. Npr. ja svoju držim u ormaru ispod sudopera u kuhinji.
- Sljedećih dana je potrebno barem 2 puta dnevno isprati sjemenke s vodom. Moja preporuka je i tri puta ako možete, ujutro svakako, jednom tijekom dana i navečer.
- Na slici kod četvrtog dana možete vidjeti kako se razvijaju korijenčići ali oni će nestati kod ispiranja. Ovo pišem da se ne bi netko uplašio da se pojavila plijesan. :)
- Peti dan izvadite staklenku, sada već s klicama, na svjetlo kako bi se razvio klorofil u listićima.
- Prije pripreme za jelo je potrebno klice staviti u veću posudu i dobro isprati uz kružne poteze rukom kako bi se što više opni sjemenke odvojilo te kako bi ih lakše uklonili. (neće ništa biti ni ako Vam ostane koja opna)
- Kao što vidite na slikama, ja sam svoje klice konzumirao 8. dan od namakanja sjemenki. Čuvati ih možete u hladnjaku do tjedan dana.
2. veljače 2017 at 10:27
Super :D
Sviđa mi seLiked by 1 person
2. veljače 2017 at 10:49
Sve jasno? :D
Sviđa mi seSviđa mi se