Tu sam tu sam, malo manje aktivan na blogu ali nikad aktivniji u kuhinji. Dođe to tako s vremena na vrijeme…
Razmišljao sam si da li je naziv ovog jela nekako “preagresivan”? Hoće li u startu odbiti mnoge i od samog čitanja recepta a di onda ne i od pripreme? Ali nema tu nekih maski, tako je kako je, uostalom zašto bi naslov “pohana šnicla” bio bolji ili važniji od “pohanih pilećih želudaca”. :D
Da, svjestan sam toga da će recept izazvati određene negativne komentare ali u obranu ovog pomalo neobičnog ali uistinu finog jela imam samo jednu svoju “teoriju” a ona kaže: sjetite se svog djetinjstva i jeste li se svađali za stolom, dok je na njemu bila domaća juhica, sa svojom braćom i sestrama oko toga tko će dobiti pileći želudac, pileću jetricu ili nogice…Da da da, bilo je takvih slatkih svađica, priznajte! :)
A recept kao takav je jednostavan iako traži nešto vremena za pripremu. Jelo se jede toplo iako ni hladno nije loše, čak mislim da bi super i išlo na nekoj hladnoj plati.
Sastojci:
300 g pilećih želudaca (očišćenih)
korijenasto povrće po želji (celer, peršin, mrkva)
lisnato povrće (kelj, poriluk, peršin)
100 g brašna
začini po želji (sol, papar, čili u prahu, češnjak, timijan, origano…)
20 g prženih lješnjaka
30 g parmezana
voda
ulje za prženje
1-2 kokošje jaje
za bijeli umak:
kiselo vrhnje
svježi vlasac
sol i papar
Želudce još jednom operite nakon kupnje i po potrebi dodatno očistite. Stavite ih u zagrijanu posoljenu vodu skupa s korijenastim i lisnatim povrćem te kuhajte sat i pol do dva tj. dok želudci ne postanu mekani.
Izvadite ih iz vode, ocijedite i posušite te pustite da se kratko prohlade.
U brašno dodajte začine te parmezan i mljevene lješnjake i sve dobro promiješajte kako bi se u svakom dijelu smjese našlo pomalo od svega. Želudce najprije namočite u razmućeno jaje te ih dobro uvaljajte u smjesu i pržite u zagrijanom ulju do zlate boje.
Poslužiti uz umak po želji. Kod mene se našao kupovni slatko-ljuti umak i jedan brzinski domaći s kiselim vrhnjem, svježim vlascem i solju.
p.s. tekućinu u kojoj su se kuhali želudci procijedite i flaširajte kako bi imali preukusni temeljac za neko od budućih jela.
U slast! :)
Originalni recept s bloga African bites.
Komentiraj