Vratili se mi u Zagreb nakon skoro tri tjedna izbivanja u kojem smo obišli “pola” Hrvatske, od krajnjeg juga (Dubrovnik i otok Koločep), preko naše ravne Slavonije pa sve do Kvarnera (Rijeka, Moščenićka Draga) a našlo se tu i malo susjedne nam Bosne i Hercegovine. Uglavnom, lijepo smo se proveli ali sad je pred nama opet naša zagrebačka svakodnevnica.
Još od prije godišnjeg sam ostao dužan napisati izvještaj s radionice koju je organizirala ekipa iz Gorenja i Story Gourmeta. Već neko vrijeme Gorenje ime svoju gastro stranicu Radost kuhanja na kojoj također možete pronaći razne recepte, savjete i ideje pa Vam toplo preporučam da ju provjerite i inspirirate se a također možete redovito i zaigrati nagradnu igru gdje možete osvojiti uistinu lijepe nagrade.
Radionicu je vodila Nastasja koju sam Vam već predstavio u prošlom izvještaju ali ima jedna novost i kod nje, naime konačno je otvorila svoj blog pa eto još jedne preporuke za redovito praćenje finih i prije svega zdravih recepata. ;)
Kuhali smo lagana ali zanimljiva jela u skladu s ljetom a u nastavku Vam donosim recepte uz nešto skromnije fotografije. :)
- Zeleni i crveni smoothie
-zeleni:
- šaka mladog špinata
- 1/4 svježeg ananasa
- 1/2 banane
- 1 šalica kokosove vode
– crveni:
- 1 grčki jogurt
- 1 šalica svježih jagoda i malina
- 1/2 žličice đumbira u prahu
- 1/2 šalice kokosove vode
Sastojke izmiksati do glatke teksture, dodati kockicu leda i po želji listić mente.
2. Čokoladni puding s avokadom i coulisom od bobičastog voća
- 1 zreli avokado
- 2 žlice kakaa u prahu
- 2 žlice agavinog sirupa
- 1 žlica kokosovog ulja
- po potrebi malo bademovog mlijeka
Avokado očistiti od kore te ga izmiksati s ostalim namirnicama i rastopljenim kokosovim uljem. Ohladiti u hladnjaku prije posluživanja.
- 400 g bobičastog voća
- 2-3 žlice light muscovado šećera
- 1 žlica kukuruznog škroba
- 1 mahuna vanilije
- 1 štapić cimeta
- 1-2 žlice vode
Voće staviti na laganu vatru skupa s muscovadom i začinima te zagrijavati dok voće ne otpusti višak tekućine. Dodati škrob koji je pomiješan s hladnom vodom te kuhati još par minuta. Izblendati smjesu te proći kroz sito da se uklone sjemenke. Također ohladiti prije konzumacije.
3. Granola parfait
- 500 g cijelih zobenih pahuljica
- 1 šalica suncokretovih sjemenki
- 1/2 šalice kokosovog ulja
- 1/3 šalice meda
- šalica čipsa od kokosa
- 1/2 šalice listića badema
- bobičasto voće i grčki jogurt
Pomiješati zobene pahuljice i suncokretove sjemenke s otopljenim kokosovim uljem i medom. Dobro promiješati te staviti peći u plehu obloženim papirom za pečenje na 180 stupnjeva nekih 15ak minuta. Dodati lisitće badema i čips kokosa te peći još dodatnih 5 minuta. Neka se granola malo prohladi prije posluživanja.
Slagati redom: sloj grčkog jogurta, red granole, crveni coulis, jogurt, granola, coulis i na vrh malo svježeg voća.
4. Krumpirići od palente s domaćim ketchupom
- 1/3 suhe palente
- 1/3 vode
- 1/3 mlijeka
- 1 žličica kurkume u prahu
- 1/2 šalice ribanog parmezana
- 2 prstohvata soli
- maslinovo ulje
Palentu skuhati prema uputama u posoljenoj vodi, mlijeku i kurkumi ali tako da bude malo gušće konzistencije. Dodati parmezan te prebacimo u široku kockastu posudu kako bi se ohladila i stisnula. Rezati na trakice u obliku krumpirića te slagati na pleh obložen papirom za pečenje. Premazati maslinovim uljem te peći u zagrijanoj pećnici na 220 stupnjeva dok ne postanu hrskavi. Po želji dodatno još posoliti te servirati toplo uz domaći ketcup.
- 2 kg rajčica
- 2 žlice smeđeg šećera
- 1/3 šalice aceta balsamica
- 1 žlica senfa
- 1 manja svježa crvena paprika
- 1 manji crveni luk
- sol
Rajčicu, luk i papriku očistimo i narežemo te stavimo kuhati s ostalim sastojcima. Kuhati na laganoj vatri dok se tekućina reducira i smjesa ugusti. Usitniti štapnim mikserom te procijediti kroz sitno cjedilo.
5. Rižoto od cikle
- 4 srednje cikle
- 1 kokosovo mlijeko
- 2 šalice Arborio riže
- 1 crveni luk
- 1 režanj češnjaka
- 500 ml povrtnog temeljca
- sol i papar
- maslinovo ulje
- 50-100g sira grabancijaša
- pola šake svježeg lista peršina
- 2 žlice tostiranih listića badema
Ciklu neoguljenu kuhati u blago posoljenoj vodi. Kada je skuhana potrebno ju je oguliti te s kokosovim mlijekom izblendati u kremu. Na malo maslinovog ulja popržiti sjeckani luk te mu dodati rižu i pržiti još par minuta. Protisnuti češnjak i kada on pusti svoj miris postupno podlijevati temeljcem. Kada je riža skuhana dodati nekoliko žlica kreme od cikle te začiniti. Servirati topli rižoto sa sirom, listićima badema i uljem od peršina.
–ulje od peršina napravite tako da svježi peršin pomiješate štapnim mikserom s maslinovim uljem.
Više fotografija i službeni članak s radionice možete pogledati klikom ovdje.
Komentiraj