Kako su krofne glavna pokladna slastica tako sam se odlučio i ja ove godine isprobati jedan recept na koji sam naišao u facebook grupi “Kaj bi danas kuhali”, nisam siguran tko je autor ali ovaj recept je vrhunski, vjerujte mi i isprobajte ga ako već niste.
Krofne, fritule, kroštule i ostale slastice nemaju baš čvrsto pisanu povijest u našim krajevima. Poznato je da su se pripremale prije Korizme tj.prije vremena dugačkog posta i to od sastojaka koji su bili dragocjeni ali istovremeno i dostupni većini (brašno, jaja, mlijeko). Također se često pržilo tijesto u svinjskoj masti koje je bilo u velikim količinama u ovom periodu.
Malo sam proučio i naziv krofna/krafna. Kako je porijeklo iz njemačkog jezika tj.od riječi “krapfen” onda se čini logičnim da su krafne, ali kažu jezikoslovci da je i krofna ispravno iako bi najtočnije bilo “pokladnica”. Krofna se koristi širom Slavonije i Istre tako da nema potrebe za ispravljanjem samog sebe (što ja naprimjer znam raditi samom sebi :D).
Recept je poprilično jednostavan, čak bi rekao možda i jednostavniji od onih na koji smo naviknuli. Zamijesi se tijesto, napravi kuglice i ostavi da se dignu, isprži u ulju/masti i gotovo. Divan prsten, pune iznutra, izuzetno mekane, ma divno divno. Probajte!
Sastojci:
250g oštrog brašna
250g glatkog brašna
50g šećera
malo soli
1 kocka svježeg kvasca
0,6 dl ulja
1 vanillin šećer
Korica jednog limuna
4 žumanjka
2,25 dl mlijeka
nadjev 1:
200g kikiriki maslaca
100ml vrhnja za šlag
20g šećera u prahu
100g šećera
nadjev 2:
200g čokolade
150ml vrhnja za šlag
30g lješnjaka
Postupak:
Prije svega ćemo aktivirati kvasac u malo toplog mlijeka i šećera. Sjedinite mokre sastojke te dodajte kvas. Polagano dodavajte brašno i zamijesite tijesto pomoću miksera s nastavcima za tijesto. Nakon što se sve povezalo, prebacite tijesto na radnu površinu, malo pobrašnite te formirajte valjak ili da to bolje kažem onako po domaći; “kobasicu”:D. Neka slobodno bude nešto deblja jer razlog za ovakvo oblikovanje je samo da bi bilo jednostavnije određivanje podjednake veličine krofni.
Režite tijesto na podjednake dijelove. Otprilike 70 grama tijesta će vam dati standardnu veličinu. Ja sam radio manje,cca 35 grama, što mi se pokazalo skroz prihvatljivim konačnim rezultatom. Oblikujte kuglice, posložite ih na radnu površinu i pokrijte krpom te ostavite da se dižu barem 30-45 minuta.
E sada dolazimo do dijela koji je po meni najvažniji, zagrijavanje ulja! Ja to radim ovako, u široki lonac sipam ulja u visini 5-6 centimetara, jačinu vatre stavim na najmanju i ostavim tako 8-10 minuta da se grije. Stranu krofne koja je bila prema gore prvu stavljamo u ulje, poklopimo lonac i pržimo 2 minute. Nemojte stavljati previše krofni odjednom kako se ne bi nepotrebno dodirivale i kako ne bi previše ohladile ulje. Okrenemo krofne i pržimo ih još još 2 minute, ovaj put bez poklopca. Izvadimo ih na kuhinjski papir kako bi se malo ocjedile i prohladile.
Nadjev 1:
Za nadjev sam prvo napravio čokoladni ganache jer se morao i on ohladiti prije punjenja. Standardna priprema kao i svaka ganache krema: zagrijano vrhnje za šlag (200ml) prelijemo preko čokolade (100g) i miješamo dok se skroz na sjedine. Ohladiti barem 30ak minuta u hladnjaku.
Odvojite dvije žlice ohlađenog ganachea i dodajte mu ostatak vrhnja za šlag i sjedinite. To ćemo koristiti za glazuru.
Ganache prebaciti u vrećicu za ukrašavanje. Krofnama napraviti utor uz pomoć štapića ili kao ja s drškom kuhače te istisnuti nadjeva u količini po želji. Kada ste nadjenuli krofne, gornje stranu lagano zavrtite u pripremljenu glazuru te ju pospite sa sitno sjeckanim, pečenim lješnjacima.
Nadjev 2:
Nadjev s kikiriki maslacem je puno jednostavniji tj.potrebno je uz pomoć miksera sjedinti kikiriki maslac, šećer u prahu i vrhnje za šlag u kremastu smjesu. Prebaciti smjesu u vrećicu za ukrašavanje. Krofnama napraviti utor uz pomoć štapića ili kao ja s drškom kuhače te istisnuti nadjeva u količini po želji. Kod mene je želja bila takva da nadjeva ima skoro više nego tijesta. :D Nakon što ste potrošili smjesu vrijeme je za glazuru od karamele.
Šečer otopiti u tavi na laganoj vatri uz stalno miješanje. Kada se šećer rastopio u potpunosti tj kada ste dobili tekuću karamelu vrijeme je da gornje stranu krafne uronite do “prstena”, lagano protresite i stavite sa strane da se ohladi. Ponoviti sa svim krafnama koje ste priremili. Budite oprezni jer rastopljeni šećer je poprilično vruća tekućina koja je naravno i ljepljiva tako daaaa, opreza nikad dosta.
Od ove količine i ove veličine ćete dobiti 30ak krofni tako da po potrebi prilagodite količine i veličinu kako bi svi bili sretni i zadovoljni.
Komentiraj